Získat nové zaměstnance do svojí firmy může být samo o sobě pro začínající podnikatele výzvou. Kromě toho je třeba správně postupovat i po formální stránce získávání zaměstnanců. V tomto článku si popíšeme nezbytné náležitosti pracovní smlouvy.
Co je pracovní smlouva?
Pracovní smlouva je dohoda, která je upravována zákoníkem práce. Na každý pracovní poměr, který uzavíráte, musíte mít sjednanou pracovní smlouvu, jinak se jedná o tzv. práci na černo, za kterou můžete být i trestně stíháni. Pracovní smlouva musí být vyhotovena písemně, ústní dohody nejsou tolerovány jako plnohodnotné. Dokument je připraven v několika písemných vyhotoveních, přičemž jedna kopie náleží zaměstnavateli, druhá zaměstnanci, je možné připravit ještě jednu kopii pro OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení).
Pokud ve firmě zaměstnance nevyužijete na plný úvazek, a tedy jedná se pouze o brigádu nebo příležitostný přivýdělek, můžete uzavřít pouze dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. I tyto dokumenty mají své náležitosti, které je nezbytné dodržovat.
Náležitosti pracovní smlouvy
Každá pracovní smlouva musí obsahovat několik náležitostí, bez kterých by nemusela být její účinnost platná.
- Identifikační údaje – úvodem každé pracovní smlouvy musí být identifikační údaje zaměstnavatele a zaměstnance. Prvně je uváděn zaměstnavatel, u kterého je zmíněn název společnosti, sídlo, IČO, DIČ a jednatel společnosti, se kterým zaměstnanec smlouvu uzavírá. U zaměstnavatele se uvádí jméno, bydliště a rodné číslo.
- Druh práce – ve smlouvě musí být přesně uvedeno, o jaký druh práce se jedná, kde bude práce vykonávána, a kdy je nástup do zaměstnání. Místo výkonu práce se může často lišit, pokud nastupujete do kanceláře, máte většinou pracovní místo jasné, pokud ale pracujete všeobecně po celém jednom kraji nebo dokonce po České republice, můžete být každý den přeřazeni do jiného města. V tomto případě se musí uvádět i pravidelné pracoviště, které je stanoveno tak, aby se rozlišovaly cestovní náklady, které zaměstnanci v souvislosti s dojížděním vznikají.
- Sjednání pracovního poměru – dost důležitá bývá v pracovní smlouvě také skutečnost, zda je uzavřena na dobu určitou nebo neurčitou. Pro zaměstnance bývá jistější smlouva na dobu neurčitou, neboť u pracovní smlouvy na dobu určitou se může stát, že ji zaměstnavatel již nebude chtít prodloužit. Pracovní smlouva na dobu určitou může být sjednána maximálně na dobu 3 let, přičemž její prodloužení může nastat pouze dvakrát, není ale problém přejít na smlouvu na dobu neurčitou. Smlouva na dobu neurčitou bývá také výhodná v bankovním sektoru, pokud si budete chtít sjednat úvěr. Bankovní společnost má jistotu, že budete mít dostatečné příjmy, abyste úvěr spláceli.
- Zkušební doba – další velice důležitý bod smlouvy je délka zkušební doby. Jak dlouho bude zkušební doba trvat, je na zaměstnavateli, nicméně musí být předem stanovena. Celkově nesmí překročit 3 měsíce, v ojedinělých případech vyšších pracovních postů je povolena zkušební doba na půl roku. Během zkušební doby může podat výpověď zaměstnanec i zaměstnavatel a to bez udání důvodu.
- Výkon práce a odměňování – v pracovní smlouvě se také sjednávají pracovní hodiny během jednoho týdne, doba dovolené a mzda. Není ovšem podmínkou, aby tyto náležitosti byly součástí smlouvy, zaměstnavatel může svého zaměstnance informovat do jednoho měsíce. Často bývá ke smlouvě dodatek – finanční výměr, kde je přesně popsán způsob odměňování za práci.
- Interní záležitosti – pokud se pohybujete v sektoru s financemi společnosti, bývá v pracovní smlouvě dodatek, kdy se zaměstnanec zavazuje, že nebude s nekompetentní osobou probírat finanční stránku společnosti nebo svoji mzdu.
- Závěr – na závěr bývá uvedeno, jak je možné vypovědět pracovní smlouvu a v kolika vyhotoveních byla smlouva vystavena.
- Podpisy – všechny kopie pracovní smlouvy musí být podepsány zaměstnavatelem i zaměstnancem.