Od 1. ledna 2021 je opět vyšší minimální mzda. Z původních 14 600 korun vzrostla v tomto roce na 15 200 korun. To ale znamená také nárůst výše zdravotního pojištění u osob bez zdanitelných příjmů (OBZP) a vyšší minimální pojistné zaměstnanců.
V roce 2020 činilo u obou těchto skupin zdravotní pojištění 1 971 korun. Se zvýšením základní mzdy vzroste odvod o 81 korun, tedy na 5 052 korun měsíčně. Plátci pojistného, kterých se to týká, musí navýšit částku odvodu již v lednu 2021, splatná je pak od 1. do 8. února.
Za zmínku také stojí to, že zvyšování odvodů v souvislosti se zvyšováním minimální mzdy se netýká OSVČ. Těm se sice každoročně výše zdravotního pojištění zvedá, nicméně je to v závislosti na rostoucí průměrné mzdě.
Kdo je osobou bez zdanitelného příjmu?
OBZP jsou nejčastěji nezaměstnaní lidé, kteří nejsou evidováni na úřadech práce. Mezi tyto osoby se řadí i studenti starší 26 let, nebo studenti po ukončení studia, kteří ještě nenastoupili do práce. V neposlední řadě také ženy v domácnosti. To se však netýká žen, které celodenně pečují o dítě do 7 let, nebo dvě děti do 15 let.
Co dělat, když jste zaměstnavatel?
Zaměstnanci se o odvody na zdravotní pojištění stará jeho zaměstnavatel. Ten zodpovídá za správnou výši platby, a také za včasnou úhradu. Za každého zaměstnance je zaměstnavatel povinný odvést zdravotní pojišťovně 13,5 procenta z vyměřovacího základu. Tuto částku však neodečítá z platu zaměstnance celou. Sám zaměstnanec platí pouze jednu třetinu, zbylé dvě hradí zaměstnavatel.
Jaké jsou výjimky?
Výjimkou jsou samozřejmě všechny osoby, za které pojištění odvádí stát. Mezi ně patří například studenti, důchodci, lidé na rodičovské dovolené, osoby ve výkonu trestu nebo ve výkonu ústavního ochranného léčení, osoby pečující o jiné osoby závislé na péči, atd.). Další výjimkou jsou také zaměstnanci, kteří jsou zároveň OSVČ a zdravotní pojištění platí jako OSVČ.